Home / Banyo Dekorasyon / Banyo Dekorasyon Püf Noktaları

Banyo Dekorasyon Püf Noktaları

Evin “dekore edilmezse olmaz” denilen köşelerinden biri de hiç şüphesiz ki banyodur. Bunun yanında oturma odası, yatak odası ve mutfak masası da vardır tabii. Banyo Dekorasyon Püf Noktaları konulu yazımız sayesinde, dekorasyon hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğreneceksiniz.

Banyo Dekorasyonu Neden Önemli?

Son derece dikkat çekici yerlerden biri de banyolardır ve mum, havluluk ve aynalarla mutlaka göze çarpar. Yalnız dekore etmenin diğer odalarda olduğu gibi fazla maliyeti olabilir. Bunun için ise hem güvenilir hem de uygun bir mağazayı tercih etmelisiniz. Çeşitli boyutlarda ve genişlikteki banyolarda tercih edilecek malzemeler de farklı olmalıdır, kimi zaman bu durum odanın dezavantaj içeren şeklini avantaja çevirebilir.

Bunun yanında kullanılan ışıklandırmalar çok göz yormamalı, olabildiğince odağınızı tek bir noktaya çekmelidir. Banyoların bu kadar önemli olmasının bir başka sebebi ise geçirilen rahat bir duşun, sakinliğin anlamını belirten dekorasyon olmasıdır. Çoğunlukla bu alanda sönük ışıklandırma kullanılabilir, güzel desenli havlu ve havluluklar kullanılabilir.

Banyoyu Nasıl Dekore Edebiliriz?

Öncelikle banyoyu dekore etmek isteyenlerin bilmesi gereken çok fazla şey var fakat en önemlisi kullanılan mobilyaların rengidir. Banyoda olabildiğince açık tonların kullanılması alanı olduğundan daha geniş gösterecek ve ferahlık katacaktır.

Bunların yanında şunlara da dikkat etmelisiniz:

  • Ne tarz eşyalar tercih edilmesi gerektiğini önceden belirleyin.
  • Kullanılan led ya da başka aydınlatmaların bu mobilyaların rengi ile uyum sağlamasına dikkat edin.
  • Havalandırma sistemini kontrol edin. İyi havalandırılmayan banyolar sonrasında sorun yaratabilir.
  • Banyoda kullanılacak taşlara ve aksesuarlara karar verin. Banyonuz küçükse daha açık tonlu taşlar tercih etmelisiniz.
  • Eğer imkanınız varsa rahat ve sıcak bir alan yaratmak için küvet tercih edin.

Bütün bu detaylara dikkat edildiğinde banyo dekorasyonu neredeyse tamamlanmış olur ve hiçbir sorun yaşanmaz. Ayrıca kullanılan malzemelerin kaliteli olması da en az eşyaların renk ve deseni kadar önemlidir.

Banyo Aksesuarları Ne Zaman Seçilmelidir?

Elbette aksesuarlar banyo dekorasyonunu tamamlarken oldukça önemli küçük detaylardır. Bu detayların atlanmaması ve özen gösterilmesi son derece önemlidir. Dekorasyon tamamlanırken kişileri en çok yanıltan konulardan biri olsa da aksesuarlar dekorasyondan önce değil sonra tercih edilmelidir. Örneğin taşları parlak bir banyoya sahip olmaya karar verdiğinizde daha önce bununla uygun olmayan aksesuarları tercih edip değiştirmek zorunda kalabilirsiniz. Önce banyonun genişliğine ve kullanacağınız mobilyalara, taşlara daha sonrasında ise aksesuarlara karar verdiğinizde banyo dekorasyonunuz tamamlanmış olacaktır.

Banyo Duvar Kağıtları ya da Taşları Nasıl Olmalıdır?

Öncelikle bütün bu seçimleri yaparken bir uzmandan ya da zevkine güvendiğiniz birinden yardım almanız aklınızda fikir yoksa oluşmasını kolaylaştırabilir. Diğer bir seçenek ise önerdiklerimizi dikkate alabilirsiniz. Duvar kağıtları ya da taşlar bir banyonun olmazsa olmazıdır ve mutlaka tercih edilmelidir. Banyolara duvar kağıdı döşerken suya dayanıklı olmasına ve kolay silinebilmesine dikkat etmelisiniz.

Çünkü banyolar son derece nemli alanlardır. Bu alanlarda kullanılan malzemenin rahat temizlenebilmesi daha fazla sorun yaşanmasını önleyecektir. Taşlar ise odanın boyutuna bağlı olarak genelde açık tercih edilebilirken kimi zaman da soluk renklerde tercih edilip ışıklandırmayla dikkat çekebiliyor. Hangisini tercih edeceğinize göre bu taşların rengine ve odayla uyum içerisinde olup olmadığına karar verebilirsiniz.

Banyolarda Kullanılan Işıklandırma Nasıl Olmalıdır?

Tercih edilen ışıklandırma banyoyu daha dikkat çekici göstermek için son derece idealdir. Bu odalarda genelde beyaz ışık kullanımı yaygındır. Oturma odalarında ise tam tersine dikkat gerektirmeyen tonlardan biri olan sarı ışık tercih edilir. Lavabo alanı ve ayna olacak şekilde aydınlatmaları en çok buraya koyduğunuzda dikkati en güzel alana çekmeyi sağlayacaktır.

Kullanmanız gereken birkaç aydınlatma çeşidi var:

  • Spot aydınlatma: Asma tavanlarla bir arada kullanılan spot aydınlatmalar, koyu renk içeren banyolarda harika bir görüntü oluşturur. Hem ekonomik hem de şıktır.
  • Endirekt aydınlatma: Çok fazla ışık ve yoğunluk içermeyen bu aydınlatma çeşidini dikkat çekmek istediğiniz bölgeye yerleştirebilirsiniz.
  • Aplikler: Çeşitli desen ve renklerde bulunabilen aplikler duvar aydınlatması işlevi görür.
  • Direkt aydınlatma: Aydınlatmanın bildiğimiz şekli olan direkt aydınlatmalar günümüzde oldukça yaygındır ve tüm alanın aydınlatılmasında önemli bir işlev görür.

Bu ve bunun gibi aydınlatmalar tercih edildiğinde banyonuzda dikkat çekmek istediğiniz yerler rahatlıkla ilgi çekebilir.

Banyo Dekorasyonu Yaparken Hangi Renklere Öncelik Vermeliyiz?

Banyo dekorasyonu sırasında tercih edebileceğimiz açık ya da kapalı renk tonları bazen avantaj bazen de dezavantaj sağlayabilir. Doğru sırayla ve doğru tercihle kullanıldığında hiçbir sorun yaratmayacak renkler kullanılabilir. Örneğin beyaz ve gri tonları genelde hem görünüş açısından daha ideal hem de ekonomik yönden zora sokmayan renklerdendir. Bunun yanı sıra çok fazla görüş açısını daraltmayan ve kullanıldığında ferah bir alan yaratılmış izlenimi veren bej veya siyah renklerini uyum halinde kullanabilirsiniz.

Çok uygun fiyatlarla çeşitli renk ve desen içeren aydınlatmaları, dolap raflarını ve küveti tercih edebilirsiniz. Kullandığınız rengin tonu da oldukça önemlidir. Örneğin çok koyu olmamak şartıyla turkuaz, gri ya da kahverengi tonları kullanabilirsiniz. Elbette koyu tonlar kullanmak istiyorsanız banyonuzun geniş bir alan olduğundan emin olmalısınız.

Son Olarak Birkaç Öneriler

Son olarak dikkat etmeniz gereken bazı şeyler var. Örneğin banyonuzda tercih ettiğiniz aksesuarlar son derece şık ve dikkat çekici olması gerektiği, aydınlatmaların göz yormaması, banyonun genişliğine bağlı olarak küçük dolaplar kullanılması son derece önemlidir. Havlularınızı asabileceğiniz havluluklar, bornoz ve diğer banyo araç gereçler için toplu bir alan yaratılması ve bu eşyaların düzenli olması gerekir. Ayrıca döşemelerde renk uyumu olmalı.

About iga

Check Also

En Şık Banyo Modelleri

En şık banyo modelleri için farklı pek çok alternatif bulunmaktadır. İlk olarak banyonuzun spor mu şık …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumlar

Gösterilecek yorum yok.